Vybir-UA

Геотермальна енергія: пошук прихованої перлини Європи

Published: in Новини by .

Роман Білоусов з Enertus AG окреслює багато способів, за допомогою яких геотермальна енергія забезпечує основу для повного та інклюзивного переходу від енергетичної системи ЄС, в якій домінує викопне енергоспоживання.

Найкращі речі приходять до тих, хто вміє чекати. Геотермальна енергія довго чекала, поки політики та політики помітять це.

Цей інтерес пояснюється багатьма факторами. Вони варіюються від серйозних спроб досягти цільового показника нульового чистого скорочення викидів Паризької угоди до багатьох місцевих органів влади, які борються з видаленням викопного палива зі своїх систем опалення, з місцевими та конкурентними джерелами енергії; підвищене значення літію; а також вторгнення Росії в Україну.

Геотермальна енергія — це зріла технологія, яка наразі робить невеликий, але значний внесок в енергетичний баланс Європи. Однак він може зробити більше.

Роман Білоусов окреслює чотири кроки, які необхідно зробити, щоб допомогти вивести геотермальну енергію з ніші в мейнстрім.

Геотермальна енергія в Європі

20 ТВт-год відновлюваної електроенергії в Європі було отримано з 3,4 ГВт встановленої потужності на 142 електростанціях різного розміру в 2022 році. Основна частина цього базового виробництва вироблялася з трьох країн – Туреччини (7,8 ТВт-год), Італії (5,9 ТВт-год) та Ісландії (5,6 ТВт-год).

Геотермальна електроенергія також виробляється в Хорватії, Франції, Німеччині, Угорщині, Австрії та Португалії, тоді як нові потужності встановлюються в Бельгії, Словаччині, Греції, Швейцарії та Великобританії.

На відміну від своїх більш популярних двоюрідних братів – сонячної фотоелектричної або вітрової – геотермальна енергія забезпечує надійну та гнучку енергію. Середній коефіцієнт використання потужності перевищує 80%, деякі мають майже 100%.

Наприклад, у Хорватії у 2020 році одна електростанція потужністю 16,5 МВт виробила майже стільки відновлюваної електроенергії, скільки 309 МВт встановленої сонячної фотоелектричної системи – 94 МВт-год і 96 МВт-год відповідно.

Під час кризи цін на енергоносії геотермальні системи централізованого опалення були єдиним відновлюваним рішенням, яке принесло широке полегшення громадам і містам. Мальовничий італійський муніципалітет Феррара знизив рахунки за опалення на 25% завдяки постійним витратам на геотермальне опалення.

Не менш престижне місто Сегед, розташоване на півдні Угорщини, започаткувало новаторську ініціативу щодо переходу від викопного газу до геотермальної енергії у своїй системі централізованого опалення в 2017 році. Це вже принесло дивіденди, оскільки рахунки за опалення були вдвічі менші, ніж у системах опалення з викопних джерел.

Розблокування геотермальної енергії в Європі

Щоб повністю реалізувати потенціал геотермальної енергії, галузь, споживачі та політики мають виконати чотири дії.

    Розпочати розмову

    Німеччина, Франція, Польща та Ірландія мають національні стратегії розвитку геотермальної енергії. Майбутнє законодавство має забезпечити необхідну нормативну визначеність для швидкого зростання кожному з цих ринків. Ісландія перейшла на геотермальну енергію для опалення та електропостачання у відповідь на нафтові потрясіння у 1970-х роках і є провідним гравцем у Європі.

    Змінити область застосування

    Тепло не таке привабливе, як електрика чи транспорт – каже Роман Білоусов. Принаймні поки що.

    Тепло рідко згадують у дискусіях про енергетичну політику, але на його частку припадає майже половина загального світового та європейського енергоспоживання.

    Геотермальна енергія може забезпечити базове навантаження на опалення та охолодження для будівель і низькі та середні температури для промислових процесів. Щоб зробити це, потрібно більше уваги приділяти логістиці переходу тепла, ніж поточні схеми стимулювання, орієнтовані на найбагатших, які можуть дозволити собі скористатися податковими пільгами або позиками.

    Полегшити процедури отримання дозволів

    Процес отримання дозволів є повільним і громіздким для геотермальних, особливо великомасштабних енергетичних проектів. Це не повинно бути.

    Для геотермальних теплових насосів і систем із відкритим контуром — «система світлофора», яка вказує, де можна встановити установки, за допомогою простого адміністративного повідомлення; де потрібен дозвіл і де встановлення неможливе через конкуруючі підземні види використання; є найефективнішим способом розширення можливостей споживачів і постачальників. Це використовується в німецьких землях, Австрії, а також у деяких частинах Франції та Італії.

    Прибрати ризики

    Ми не знаємо, що знаходиться під землею, поки не подивимося – наполягає Роман Білоусов. Для великих геотермальних проектів відсутність ресурсу за температури, передбаченої спочатку в бюджеті, може радикально змінити загальну прибутковість проекту. Це ризик, який не можуть покрити багато місцевих органів влади, які прагнуть створити загальноміські мережі опалення та охолодження.

    Франція, Швейцарія, Нідерланди та Угорщина запровадили національні схеми зменшення ризиків для вирішення цієї проблеми. Результатом цього є те, що у Франції найвище поширення геотермальних систем централізованого опалення у світі. Угорщина швидко модернізує свої системи опалення, щоб замінити залежність від імпорту викопного палива.

    Це питання залишається центральним для майбутнього європейського геотермального сектора та його зростаючої клієнтської бази.

    Роман Білоусов з Enertus AG вважає, що геотермальна енергія відіграватиме головну роль у енергетичному переході. Шлях ясний, а перешкоди відомі. Швидкість, з якою Європа стане кліматично нейтральною, залежить від того, наскільки швидко вони будуть вирішені.

Comments

Leave a Reply